Урок 1
Тема. Основні класи неорганічних сполук
Мета уроку: повторити хімічні поняття, розглянуті під час вивчення хімії 8 класу; узагальнити й систематизувати знання про класи неорганічних сполук, їх генетичні зв’язки, хімічні
властивості.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.
Форми роботи: фронтальна бесіда, групова робота.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, опорні схеми.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда
- Назвіть основні поняття й закони, вивчені у 8 класі.
-Дайте визначення поняттям: моль, молярна маса, молярний об’єм та ін.
-Наведіть формулювання законів: збереження маси; періодичного закону.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань
1. Розминка (фронтальна робота)
Учні відгадують хімічні загадки.
1) Кислота тепла боится, быстро в воду превратится. (Карбонатна, суль-
фатна кислоти)
2) Самой сильной из кислот имя галоген дает. (Хлоридна кислота)
3) Капля воды попала на кусок и превратилась в кипяток. (Розчинення луж-
ного металу у воді)
4) Молоко не скисло, на стене повисло. (Вапняне молоко)
5) Природной соли маленький кусок отвечать помог урок. (Кальцій карбо-
нат, крейда)
6) Порознь каждый ядовит, вместе будет — аппетит. (Натрій хлорид)
2. Класи неорганічних сполук ( Речовини: прості, складні: Метали Неметали Оксиди Кислоти Основи Солі) : скласти схему, використовуючи терміни.
А. Оксиди — складні сполуки, що складаються з двох хімічних елементів,
один з яких — Оксиген валентністю II.
Б. Основи — складні речовини, що складаються з атомів металів, з’єднаних
з однією або кількома гідроксильними групами.
В. Кислоти — складні речовини, утворені одним або кількома атомами Гід-
рогену, з’єднаними з кислотним залишком.
Г. Солі — складні речовини, утворені атомами металів, з’єднаними з кислотним залишком.
3. Допишіть рівняння реакцій.
Mg +H 2SO4 =MgSO4 +…
Cu(OH)2 +HCl = CuCl2 +…
4. Генетичний зв’язок класів неорганічних сполук
(робота в парах). Здійсніть перетворення за схемами:
1) CaO→CaSO 4 →CaCO3 →CaO ;
2) Na→NaOH→Fe(OH)3 →Fe2 O 3;
IV. Підведення підсумків уроку
Учні разом з учителем перевіряють правильність заповнення схеми, виправляють помилки. Учитель підводить підсумки уроку, оцінює, заохочує найбільш активних учнів.
V. Домашнє завдання Повторити основні класи неорганічних сполук.
|