Завдання І етапу Всеукраїнської олімпіади з хімії, 2014
7 клас
1.Визначте кількість речовини атомного Бору, що міститься в натрій тетрабораті Na2B4O7 масою 40,4 г.
8 балів
2.Визначте масу (в г) наночастинки срібла, що складається з 700 атомів .
10 балів
3.Обчисліть масові частки ізотопів 79Br і 81Br в Бромі, атомна маса якого дорівнює 79,12.
8 балів
4.Назви яких елементів утворені від назв частин світу, країн, планет, міст, зірок і від прізвищ вчених?
6 балів
5. Експериментальна задача (гіпотетичний експеримент).
Скільки магнітного залізняку Fe3O4 треба переробити, щоб добути стільки заліза, скільки його можна добути з 7,2 т червоного залізняку Fe2O3.
8 балів
8 клас
1.До складу добрива амофос входять амоній дигідрофосфат NH4H2PO4 (масова частка 85%), амоній гідрофосфат (NH4)2HPO4 (8%) і домішки, які не містять Нітроген. Визначте масову частку Нітрогену в амофосі і кількість речовини атомного Нітрогену в добриві масою 200кг.
9 балів
2.Наведіть чотири рівняння хімічних реакцій нітратної кислоти з неорганічними речовинами різних класів.
6 балів
3.Для спаювання скла з металом часто використовують сплав, до складу якого входять свинець, вісмут і олово. Визначте склад цього сплаву, якщо відомо, що з 1 г його можна отримати 0,577 г PbS і 0,148 г Bi2O3 .
8 балів
4. В якій кількості заліза міститься 1г електронів, якщо відомо, що маса одного електрона становить 9,1 х lO-28г, а всього їх в одному атомі заліза 26. 8 балів
Експериментальна задача (гіпотетичний експеримент).
Напишіть рівняння реакцій, за допомогою яких можна отримати шість середніх солей, використовуючи феррум (II) сульфід, кисень, розчин натрій гідроксиду і розбавлені розчини хлоридної і сульфатної кислот.
9 балів
9 клас
1.У посудині знаходиться суміш водню і кисню об'ємом 25 мл. У результаті реакції між компонентами залишився кисень, який не прореагував, об'ємом 7 мл. Визначте об'ємну частку кисню у вихідній суміші, якщо всі об’єми вимірювалися за однакових умов.
7 балів
2. Суміш силану, кисню та азоту в об’ємному співвідношенні 1:3:1 підпалили і охолодили до 20 º С. Визначте середню молярну масу утвореної газової суміші. 8 балів
3. До 25,7г суміші малахіту та кристалогідрату купрум (II) хлориду, що містить 21,05% кристалізаційної води, додали 33 мл води. Утворився 27%-ний розчин. Визначте масовий склад вихідної суміші.
8 балів
4. Напишіть рівняння реакцій, відповідних наступною схемою перетворень:
NaOH + CO2 A + CO2+ H2O Б + H2SO4 B + BaCl2 Г AgNO3 Д t0 E
Визначте невідомі речовини А - Е, якщо відомо, що всі вони містять Натрій.
8 балів
Експериментальна задача (гіпотетичний експеримент).
Наведіть приклади декількох випадків, які істотно відрізняються один від одного, взаємодії розчинів двох середніх солей, що протікають без утворення малорозчинної або нерозчинної у воді речовини і без виділення газів.
10 балів
10 клас
1. Суміш аргону і кисню (густина за воднем 17,33) піддана дії тихого електричного розряду, після чого її густина зросла до 19,47.
1) Що відбувається при дії тихого електричного розряду на суміш кисню з аргоном? Чи не суперечать результати експерименту відомому фактом інертності аргону?
2) Розрахуйте кількісний склад газової суміші до експерименту і після.
3) Що може відбуватися при пропусканні отриманої газової суміші через розчин йодиду калію (напишіть рівняння реакції)? Чи змінюється при цьому об’єм суміші? Чи змінюється густина суміші?
8 балів
2.Який об’єм сульфур (IV) оксиду, виміряний при температурі 27оС і тиску 98,5 кПа, утвориться при випалюванні піриту ассою 30г, якщо крім ферум дисульфіду FeS2 він містить домішки,які не утворюють при випалюванні SО2? Масова частка домішок у піриті становить 20%.
8 балів
3.До розчину йодиду одновалентного металу доливали розчин арґентум (I) нітрату до припинення випадіння осаду. У результаті виявилося, що маса утвореного розчину дорівнює масі вихідного розчину йодиду. Обчисліть масову частку арґентум (I) нітрату у вихідному розчині.
10 балів
4.Напишіть рівняння реакцій, в результаті яких можна здійснити наступні перетворення:
NaCl → NaOH → Na2CO3 → NaHCO3 → NaNO3 → NaNO2
7 балів
5. Експериментальна задача (гіпотетичний експеримент).
Напишіть рівняння всіх можливих реакцій між наступними речовинами, узятими попарно: калій оксид , фосфор (V) оксид, барій гідроксид, сульфатна кислота, калій йодид, плюмбум (II) нітрат . Рівняння реакцій, що протікають в розчинах, наведіть у скороченій йонній формі.
7 балів
11 клас
1До суміші ацетилену та етилену об'ємом 150 мл додали водень об'ємом 350 мл. Суміш газів пропустили над нагрітим платиновим каталізатором, після чого її об’єм став дорівнювати 250 мл (всі об’єми приведені до нормальних умов). Обчисліть, яку масу водного розчину з масовою часткою брому 3% може знебарвити вихідна суміш ацетилену та етилену.
8 балів
2. Масова частка Гідрогену в невідомому вуглеводні Х дорівнює 5,88%. Цей вуглеводень, що має слабкі кислотні властивості, здатний утворити сіль Y, в якій масова частка металу становить 17,50%. Визначте структурні формули речовин Х і Y. Напишіть рівняння перетворення Х в Y і рівняння повної каталітичної гідратації Х.
10 балів
3.Суміш метану, етилену та бутилену, загальний об’єм якої 5 л, має масу 7,92г. До цієї суміші додали 5 л водню і пропустили над нагрітим нікелевим каталізатором. Об'єм суміші зменшився до 6 л. Визначте склад суміші в об'ємних відсотках.
7 балів
4.Який об'єм при нормальних умовах займуть продукти реакції, що протікає при дії надлишку металевого натрію на суміш 31,2 г етилйодиду і 28,4 г метилйодиду?
7 балів
Експериментальна задача (гіпотетичний експеримент).
Кальцій карбід і вода являються сировиною для отримання:
а) оцтової кислоти;
б) етанолу;
в) етилену і поліетилену;
г) хлорвінілу;
д) бензолу.
Наведіть рівняння реакцій одержання цих речовин.
8 балів
|