Четвер, 03.07.2025, 23:27
Згурська Тетяна Анатоліївна
 МОЯ ШКОЛА
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Методична скарбничка [7]
Кабінет хімії [20]
Критерії оцінювання [2]
Календарно - тематичне планування [5]
Конспекти уроків 11 кл. [0]
Конспекти уроків 10 кл [0]
Конспекти уроків 9 кл [2]
Конспекти уроків 7 кл. [2]
Конспекти уроків 8 кл. [2]
Цікаві факти [1]
Готуючись до уроку [9]
Презентації [4]
Матеріали до уроку [3]
Олімпіада з хімії [5]
ЗНО [3]
Нормативні документи [4]
Сторінка батьків [5]
Новини нашої школи
Головна » Файли » Методична скарбничка

Районний семінар учителів хімії (28 квітня 2015р.)
26.03.2017, 13:22

План

проведення районного семінару-практикуму

для вчителів хімії, біології та екології

 

Тема семінару: «Технологія підготовки та проведення сучасного уроку»

 

Мета: ознайомлення та розповсюдження передового педагогічного досвіду вчителів хімії, біології та екології, підвищення методичної підготовки педагогів із технологій сучасного уроку, сприяння зростанню педагогічної майстерності вчителів у підготовці та проведенні уроків, їх удосконаленні на основі використання інноваційних і здоров’язбережувальних технологій та сучасних форм роботи на уроці хімії, мотивація самовдосконалення вчителя.

 

1.Відкриття семінару. Реєстрація учасників.

(Рязанцева Л. Г., методист КУ «РМЦ»)

900 – 910

2.Візитна картка КЗ «Партизанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів».

(Гогунський С.В., директор школи)

910 – 925

3.Поняття сучасного уроку та вимоги до нього.

(Рязанцева Л. Г., методист КУ «РМЦ»)

925 – 955

4.Відвідування уроку хімії в 10 класі на тему:

«Металічні руди. Загальні методи добування металів. Метали і сплави в сучасній техніці. Застосування алюмінію, заліза та їх сплавів».

(Згурська Т.А., вчитель хімії)

1000 – 1045

5.Самоаналіз та обговорення уроку.

(Згурська Т.А., вчитель хімії)

1045 – 1115

6. Майстер-клас. Використання здоров’язбережувальних освітніх технологій у навчально-виховному процесі.

(Рязанцева Л. Г., методист КУ «РМЦ»)

1115– 1145

7.Релаксація.

(Трутень М.С., психолог школи)

1145 – 1200

8. Методичні рекомендації.

( Рязанцева Л. Г.)

1200 – 1215

9. Підведення підсумків семінару.

( Рязанцева Л. Г.)

1215 – 1230

 

 

Конспект відкритого уроку

 

Тема: Металічні руди. Загальні методи добування металів. Метали і сплави в сучасній техніці. Застосування алюмінію, заліза та їх сплавів.

 

Мета: Ознайомити учнів з поширенням металів у природі у вигляді простих і складних речовин. Сформувати уявлення про загальні способи добування металів з точки зору окисно – відновних реакцій; розвивати навички самостійної роботи з різними джерелами інформації, познайомити із галузями застосування металів і сплавів, їх значенням для розвитку цивілізації; виконати лабораторний дослід

№ 15 «Ознайомлення зі зразками сплавів металів» .

 

Обладнання та наочність: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделеєва, ряд активності металів, колекція мінералів, мультимедійний проектор, ноутбук, екран, географічні карти.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Епіграф до уроку:

ПРОСТО ЗНАТИ – ЦЕ НЕ ВСЕ, ЗНАННЯ ПОТРІБНО ВИКОРИСТОВУВАТИ.

(І.В. Гете)

 

Хід уроку

І. Організаційний момент (психологічна хвилинка): учням запропоновано за допомогою різних «смайликів» позначити свій настрій; учитель робить аналіз, когось підбадьорює, заспокоює.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань:

1.Положення металів у Періодичній системі хімічних елементів.

2.Що ви скажете про особливості будови атомів металів?

3.Записати електронну формулу Na, Mg, Al.

4.Які фізичні властивості металів представляють практичний інтерес? (теплопровідність, електропровідність, t плавлення, пластичність, хімічна інертність)

 

Учитель:

У часи М. Ломоносова (1711 – 1765) було відомо 7 металів, зараз їх - 70, а сплавів близько 5000.

Люди з давніх давен використовували метали, в історичному розвитку людства виділяють навіть цілі

« металеві» віки, які? («залізний», «бронзовий»)

Що треба було відкрити людству, чому навчитись, щоб це зробило можливим сьогодні використання 5000 сплавів?

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Повідомлення теми, мети (запис у зошит).

 

2.Повідомлення плану роботи і завдань уроку:

1)Металічні руди. Поширення металів у природі.

2)Загальні способи добування металів (самостійна робота, § 24 с. 190-193, рис.85).

3)Поняття про сплави.

4)Лабораторний дослід № 15. Ознайомлення зі зразками сплавів металів ( с. 195);

 

1.Металічні руди. Поширення металів у природі (виступ заздалегідь підготовленого учня: Презентація " Метали" ).

 

а)Знаходження металів у природі у вигляді сполук.

б)Розгляд руд металів.

в)Показ на карті України родовищ.

г)Діаграма «Поширення металів у природі».

 

2. Загальні способи добування металів

 

Пояснення вчителя за схемою «Металургія».

 

 

 

Завдання до схеми:

Прослухавши виступ учня, переглянувши презентацію, заповнити потрібну інформацію.

 

Виступ учня: Презентація "Металургія в Україні"

 

Пояснення вчителя за таблицею

 

«Загальні способи добування металів».

 

Назва способу

 

Відновник

Рівняння реакції

Пірометалургія

 

Кокс, СО, Н2

Fe2O3+3CO =2Fe + 3CO2

Гідрометалургія

 

Активніший метал

CuSO4 +Fe = FeSO4 + Cu

Електрометалургія

 

Електричний струм

2NaCl = 2Na + Cl2↑

Металотермія

 

Активніший метал

TiO2 + Mg = Ti + 2MgO

 

Учитель:

Способів добування металів із руд є декілька, але всі вони полягають у ВІДНОВЛЕННІ катіонів металу до вільних атомів. Це окисно – відновний процес: Меn+ + ne = Me0

 

(Перевірка завдань до схеми, усні відповіді учнів)

 

Що таке сплави? Для чого вони потрібні?

Сплави – це тверді суміші, утворені сплавленням кількох металів, а також металів і неметалів. Під час сплавлення відбувається розчинення одного метала в іншому або утворюються їх хімічні сполуки.

 

(Перегляд відеоматеріалу про властивості сплавів, їх будову, випробування)

 

Виступ учня :Презентація «Застосування металів і сплавів»

 

IV. Закріплення матеріалу:

Самостійна робота учнів, виконання лабораторного досліду

№ 15 «Ознайомлення зі зразками сплавів металів» .

 

V. Підсумки уроку:

«Мікрофон»: «мені сподобалось…», «я запам’ятав…», «я дізнався…».

 

VI. Вивчити § 24, вправа 4, с. 197 письмово

 

Додатки

Матеріали для самостійної роботи учнів-1

Цікаві факти

№ 1

У ракетній техніці використовують сплави ренію, механічні властивості яких не змінюються при температурі 2000-3000 0С.

 

№ 2

В авіації і космонавтиці широко застосовується алюміній і сплав алюмінію з магнієм.

Міцність сплавам алюмінію з магнієм надають домішки германію. Жаротривкість цих сплавів підвищує домішка лантану або суміші лантаноїдів.

Сплави нікелю, кобальту, молібдену застосовують для виготовлення зовнішніх обшивок супутників, деталей турбореактивних двигунів, літаків з ракетними двигунами.

 

№ 3

Сплав победіт, який виробляють на металургійних комбінатах України, наближається за твердістю до алмазу. Він складається з карбідів титану або вольфраму з добавкою кобальту.

 

№ 4

Титан – легкий, жаротривкий, тугоплавкий (1670 0С), хімічно стійкий метал. Завдяки цим властивостям, які забезпечують можливість використання надзвукових швидкостей, титан застосовують в авіації й ракетобудуванні і називають металом надзвукових швидкостей.

Завдяки хімічній стійкості його застосовують також у хімічній промисловості для виготовлення апаратури. Сполука титану з вуглецем (карбід титану) має велику міцність і застосовується у твердих сплавах, що містять у собі карбід вольфраму і кобальт. Ці сплави близькі за міцністю до алмазу і застосовуються для обробки сталей.

 

№ 5

Молібденова сталь дуже міцна і пружна. Застосовується для виготовлення стволів для рушниць і гармат, броньованих плит.

 

 

№ 6

Сталь з домішкою вольфраму не окиснюється, не знижує міцність при високих температурах, тому з неї виготовлюють різальні інструменти для швидкої обробки металу.

 

№ 7

Тантал – найстійкіший метал. Він не розчиняється в царській горілці; на нього не діють хлор і гаряча нітратна кислота.

Сплави ніобію і танталу застосовують для виготовлення хімічної апаратури, газових турбін в авіації.

Ніобій має меншу густину, ніж тантал; його застосовують у ракетних двигунах. Як легіруючи домішки ніобій і тантал надають сталі жаротривкості (понад 900-1000 0С) і антикорозійної стійкості.

 

№ 8

Алюміній і його сплави широко застосовуються в будівництві, літакобудуванні, танкобудуванні, у автопромисловості, для виготовлення понтонів, електродів, посуду, меблів.

 

№ 9

Сплав Вуда має такий склад:

вісмут (температура плавлення 2710С) – 4 частини

олово (температура плавлення 232 0С) – 1 частина

свинець (температура плавлення 327 0С) – 2 частини

кадмій (температура плавлення 321 0С) – 1 частина

Температура ж плавлення сплаву Вуда дорівнює 75 0С.

Натрій має температуру плавлення – +97,8 0С

 

№ 10

Сполуки металів утворюють вогнетривкі покриття. До них належать бориди танталу і гафнію. Нанесені на молібден, вольфрам і тантал, вони витримують температуру до 3590 0С і застосовуються для захисту сопел ракет.

 

 

 

Матеріали для самостійної роботи учнів-2

Застосування металів і сплавів у сучасній техніці. Розвиток чорної металургії в Україні
 


Назва, сполука


Властивості


Застосування


Алюмінієві сплави (AI,Mg,Si,Cu,Zn,Mn,Li,Be)


Легкість, висока електро- і теплопровідність, корозійна стійкість, висока міцність


Конструкційні матеріали в авіації, будівництві, машинобудуванні; електрохімічні прилади і матеріали


Залізовуглецеві сплави (Fe,C,P,S,Mn,Si,N,Cr,Ni)


Механічна міцність, твердість, пружність, корозійна стійкість, вязкість


Конструкційні матеріали для всіх галузей техніки, технології, господарства, машини, інструменти


Магнієві сплави (Mg,AI,Zn,Mn,Zr,Th,Li,Ag)


Легкість, міцність, корозійна стійкість


Високо завантажені деталі, штамповані та ковані вироби у автобудуванні, панелі, зварені конструкції


Мідні сплави (Cu,Zn,Sn,AI,Ni,Be,P)


Міцність, висока електропровідність, корозійна стійкість, пластичність


Труби, теплотехнічна апаратура, підшипники, шестерні, втулки, деталі точної механіки


Титанові сплави (AI,V,Mo,Mn,Sn,Zr,Cr,Cu,Fe)


Легкість, висока міцність, корозійна стійкість


Конструкційні матеріали в авіації, ракетобудуванні, хімічна апаратура.



На 2003 рік Україна включала близько 20110 родовищ, вони оцінюються в 7,5 трлн. доларів США. Запаси залізних руд становлять понад 14% загальносвітових, манганових – понад 43%. Україна посідає провідні місця із запасів титану, цирконію, урану, літію, графіту, каоліну, декоративного каменю. Також Україні належать провідні місця і по видобутку вугілля, манганових і залізних руд, титану, графіту тощо. Видобуток залізних руд в Україні здійснюється на Криворізькому, Кременчуцькому та Білогірському родовищах, манганових руд – на Нікопольському родовищі.

 

 

Категорія: Методична скарбничка | Додав: ozernay20
Переглядів: 620 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Корисні посилання
  • Міністерство освіти і науки України
  • Відділ освіти Приморської РДА
  • КУ "Районний методичний центр" Приморської районної ради
  • КЗ"Партизанська ЗОШ І - ІІІ ст."
  • Сайти колег
  • Приходько Н. В.
  • Котляр Л. М.
  • Гадючко О. О.
  • Copyright MyCorp © 2025
    uCoz