Жертвою побиття або приниження може стати будь-яка дитина.
Україну сколихнула жахлива новина про те, як у Чернігові підлітки побили 15-річну дівчину. Психолог Наталя Омельченко зауважила, що такою жертвою може стати будь-яка дитина.
Експерт дала батькам п'ять порад, як вберегти дитину від агресії з боку ровесників.
1. Весь час тримати руку на пульсі того, що відбувається з дитиною. Якщо говорити про самооцінку дитини, то вона має бути чимось зайнята. У неї має бути щось, на що вона зможе опиратися. Якесь захоплення, яке буде підживлювати самооцінку.
Бути в чомусь успішним - це добре. Але тут не йдеться про навчання, тому що якщо дитина дуже багато приділяє часу навчанню, вона теж може стати однією з тих, кого будуть називати "ботаном".
2. Розмовляти з дитиною - про почуття, про те, що відбулося, ділитися переживаннями. Розповідати, що випадки агресії можуть бути. А також розповісти про те, що така агресія тягне за собою кримінальну відповідальність.
3. Навчити дитину захищати свої межі. Якщо в родині батьки пригнічують дитину, командують нею, як дитина навчиться говорити "ні" і не підкорятися іншим? Тобто вміння говорити "ні" та відстоювати свою позицію дуже важливо.
Для прикладу. Якщо дитину дражнять "ботаном", один зі способів реагування на таку агресію - згода. Треба сказати "Так, я люблю навчатися. І що? Я багато у це вкладаю. І що?"
Також тут важливо вміння адекватно реагувати на агресію. "Мені це не підходить", "Мені не подобається, що ви зі мною так спілкуєтеся. Зупиніть це". Тобто бути одночасно і твердим, і не обзиватися у відповідь.
4. Підвищення самооцінки дитини. Батьки можуть підтримувати дитину, помічати в ній гарні якості, щоб дитина як особистість мала цінність. Важливо розвивати позитивні якості. Уявіть, якщо б усі батьки говорили своїм дітям про те, що треба поважати інших людей, інших дітей, то випадків з побиттям було б менше.
5. Бути опорою для дитини, позитивним прикладом і тим, хто розповідає, як все влаштовано у світі.
|